Znojmo, 4.1.2024

Ve znojemské nemocnice přišlo v loňském roce na svět 780 dětí. 781. miminkem, o které jsme pečovali, byla holčička odložená do babyboxu. Nejvíce dětí se narodilo v měsíci červenci. Narodily se sedmery dvojčata a nejvíce dětí v jeden den se narodilo 16. ledna. Mezi jmény dominoval Jakub a Eliška.

Ve znojemské nemocnici se narodilo v roce 2023 celkem 780 dětí –  401 chlapečků a 379 holčiček. V roce 2022 se narodilo 896 dětí a v roce 2021 celkem 949. Dvojčátka se narodila sedmi maminkám. „Císařským řezem bylo odvedeno 230 porodů, v roce předcházejícím celkem 246. Pokles porodnosti kopíruje nejen celorepublikový trend, ale porodnost klesá napříč celou Evropou,“ uvedl primář Gynekologicko-porodnického oddělení Radek Chvátal. Příčinou je např. snižující se počet žen v reprodukčním věku a snížená „ochota mít děti“, tzv. intenzita plodnosti.

• První miminko se narodilo 1.1.2023 ve 14:10 Amélie – 3 150 gramů, 49 cm. Amélie je prvním dítětem znojemské nemocnice a okresu Znojmo roku 2023.
  • Posledním miminkem, které se ve znojemské nemocnici narodilo v roce 2023 je holčička Johana, která  vážila 3 470 gramů a měřila 50 cm.
  • Nejvíce dětí se narodilo v červenci (76).
  • Nejméně dětí v listopadu (55).
  • Největšími miminky se stejnou váhou 4 950 g jsou Veronika, Ludmila a Teodor
  • Nejmenším miminkem je Jakub s váhou 780 g.
  • Po porodu byl předán jeden chlapec k adopci.
  • V únoru byla do babyboxu uložena holčička (Tisková zpráva – Babybox)
  • 2 děti se narodily v domácím prostředí (v roce 2022 celkem 11 dětí)
  • 6 dětí se narodilo mimo nemocnici, protože maminky nestihly dojet do porodnice
  • Věkový rozptyl rodiček 18-48 let.
  • Narozeny sedmery dvojčata:
    • 2x leden (Chloe Erika a Donatela; Sofie a Matyáš)
    • 1x březen (Petra a Monika)
    • 1x červen (Anna a Michal)
    • 1x září (Viktorie a Jolana)
    • 1x říjen (Vít a Viola)
    • 1x listopad (Tifany a Stefany)

Dnem, kdy se vloni narodilo nejvíc miminek byl pro porodníky 16. leden. Toto datum se rozhodlo mít ve svých rodných listech zapsáno celkem 8 dětí (3 chlapci a 5 holčiček – Denis, Matias, Klára, Tobiáš, 2x Eliška, Natalie, Elisabeth).
Zajímavostí je, že 16. ledna se z 8 dětí narodily dvě děvčátka, která dostala jméno Eliška, které bylo v loňském roce nejčastější.
První miminko měsíce července mělo pořadové číslo 400. Shodou okolností první a poslední miminko tohoto měsíce porodily lékařky našeho Gynekologicko-porodnického oddělení a staly se tak poprvé maminkami.
S pořadovým číslem 599 a 600 se 26. září narodili dva chlapci, kteří dostali jméno Jakub a ani jedna maminka nestihla pro převratný porod do porodnice dojet.

„Na novorozenecké jednotce intenzivní péče bylo ošetřeno 54 dětí, což je téměř stejný počet jako v roce 2022. „Do péče pracoviště vyššího typu, tedy do brněnské fakultní nemocnice, jsme předali po porodu 10 novorozenců, ať již pro nízkou porodní váhu, vrozenou vadu či špatnou poporodní adaptaci“ sdělil Petr Bloudíček, primář Dětského oddělení.

V porodnici jsme v roce 2023 zavedli bufetové stravování pro maminky (Tisková zpráva – bufetové stravování), byla kompletně vyměněna pacientská lůžka. Porodní a operační sály vč. novorozeneckého oddělení jsou vybaveny nejmodernějšími přístroji, které jsou pravidelně obměňovány. „Snažíme se porodnici postupně modernizovat a zajistit tak rodičkám co nejvíce rodinné prostředí. Stávající prostorové možnosti oddělení nás dost limitují. Bez kompletní rekonstrukce prostor nejsme schopni zajistit všude, kde by bylo nutné např. sociální zařízení. To nás mimo jiné omezuje také ve zřízení rodinných pokojů. Nicméně v projektu kompletní rekonstrukce lůžkové části nemocnice je s tímto počítáno. Aktuálně nás na jaře čeká kompletní výměna okenního pásu v porodnici, kde jsou původní padesát let stará okna, která nezajišťují rodičkám, ani novorozencům potřebný tepelný komfort,“ uvedl vizi na další rozvoj porodnice Martin Pavlík, ředitel Nemocnice Znojmo.

Nejčastější chlapecká jména:
19x Jakub (v roce 2022 také první – 22x)
18x Matyáš
13x Adam a Daniel

Nejčastější dívčí:
19x Eliška (roce 2022 bylo jméno třetí nejčastější – 16x)
15x Tereza
12x Sofie (roce 2022 bylo jméno první nejčastější – 18x)

Neobvyklá vybraná jména:
Adin, Annabel, Atrey, Eleanor, Enola, Etien, Iris, Janek, Jennifer, Jessika, Levente, Marcus, Raya, Zeno

Dvě křesní jména:
Aneta Marie, Barbara Jenny, Eleanor Ela, Leticie Scarlet, Mia Jasmína, Gabriela Zara, Chloe Erika, Jan Petr, Jan Theodor, Petr Ali, Petr Roger, Wiliem Daniel