Znojmo, 9.10.2023

Maminky po porodu mají od tohoto týdne v porodnici znojemské nemocnice bohatší snídaně a svačiny. Nemocnice jim nově nabízí celodenní občerstvení formou bufetu.

Nový způsob stravování nahrazuje snídani a svačiny. Oběd a večeři maminky normálně dostávají jako ostatní pacienti a nadále si mohou vybírat ze 4 jídel. Obecně se výživa v době kojení řídí obdobnými pravidly jako v období těhotenství. Doporučuje se strava pestrá a rozmanitá. Vylučují se potraviny těžce stravitelné, nadýmavé a dráždivé, aby u kojence nedošlo k projevům alergie. Součástí jídelníčku by mělo být denně ovoce, v sezóně i zelenina formou salátů a kompotů, které slouží i  jako zdroj vlákniny, sacharidů, vitamínů např. A a C, kyseliny listové a minerálních látek vápníku, hořčíku a dalších.

V období kojení by strava měla pokrýt vlastní potřeby organizmu matky i kojence. Z důvodu produkce mateřského mléka se doporučuje navýšit energetický příjem matky. „Složení mateřského mléka je, do jisté míry,  ovlivněno stravou maminky. Proto zavádíme bufetové stravování, které umožní maminkám celodenní přístup ke stravě dle vlastního výběru. Ve svačinovém koutku si budou moci vybrat např. šunku, sýry, tvarohové výrobky, jogurty, zakysané nápoje, více druhů pečiva, cereálie, med, džem, mléko, meltu nebo čaj na podporu kojení,“ sdělila Kateřina Hrubá, vrchní nutriční terapeut Nemocnice Znojmo.

Stává se, že jsou maminky přijaty na oddělení po porodu mimo standardní dobu výdeje jídla nebo jsou často po delších porodech hladové, protože během porodu nechtěly či nemohly jíst. Takto jim bude možné nyní zajistit stravování v průběhu celého dne. „Ženy po porodu mají navíc specifické chutě nebo i větší potřebu jídla s ohledem na nastartování laktace. Současně mají rozdílné požadavky ohledně načasování jídel např. podle režimu miminka,“ uvedla Jana Vacková, náměstkyně pro ošetřovatelství Nemocnice Znojmo. Dlouho se hledal vhodný prostor, kde nové stravování pro maminky zřídit. Svačinový koutek je umístěn v jídelně oddělení šestinedělí, která je volně přístupná i návštěvám. Maminky ho mají volně přístupný od 6:00-14:00 a následně si mohou kdykoliv personálu říct o jeho otevření a nabídnout si, cokoliv budou chtít.

„V rámci Gynekologicko-porodnického oddělení se snažíme prostředí postupně maminkám a jejich potřebám přizpůsobovat a zvelebovat. Řadu let nebylo do interiéru a pokojů investováno, a i když bychom chtěli vyjít ve spoustě věcí vstříc, bohužel to nejde všechno dohnat ze dne na den. Troufám si říct, že poslední dva roky jsme porodnici proměnili v rodinnější prostředí, alespoň o tom svědčí reference maminek, které zde jsou podruhé, ale také poprvé, kdy jsou mile překvapeny jak vybavením, tak péčí a přístupem našeho personálu. Dalším krokem kupředu je bufetové stravování,“ shrnul ředitel nemocnice Martin Pavlík.

Nastávající maminky v Nemocnici Znojmo mohou využít tejpování, především těhotenského bříška či nohou, u rodiček jsou tejpovány např. jizvy po císařském řezu nebo prsa na podporu laktace. Rodičky mohou dále využít vaginální napářky, aromaterapie či homeopatie. Budoucím rodičům jsou nabízeny prohlídky porodních sálů a oddělení. Nemocnice je nositelem titulu „Baby friendly hospital“. Koncem loňského roku byly zakoupeny na porodní boxy nová porodnická lůžka a vyšetřovací stoly. V letošním roce byla vyměněna všechna pacientská lůžka na celém oddělení. Do konce tohoto roku by měly být vyměněny okna v jedné části porodnice a osazeny externími žaluziemi, neboť jsou z roku 1974 a v rámci kompletní rekonstrukce v minulých letech nebyla vyměněna. Gynekologicko-porodnické oddělení, porodní sály vč. novorozeneckého oddělení jsou vybaveny nejmodernějšími přístroji, které jsou pravidelně obměňovány.

Foto: svačinový koutek na Gynekologicko-porodnickém oddělení NZ

Foto: poděkování personálu porodnice a dětského oddělení za iniciativu a péči o rodičky a novorozence ředitelem NZ

Foto: první maminky u snídaně formou bufetu

Foto: vrchní nutriční terapeut Kateřina Hrubá, staniční sestra porodních sálů Jana Obořilová a vrchní sestra Gynekologicko-porodnického oddělení Miluše Kučerová