Znojmo, 15. května 2024 – Evropský den melanomu je tradiční celoevropská edukativní kampaň podporující prevenci kožních nádorů. Nemocnice Znojmo se k této preventivní akci připojí 22. května 2024 od 8 do 14 hodin. Znojemské Kožní oddělení nabídne v tento den objednaným pacientům bezplatné preventivní vyšetření mateřských znamének.

Preventivní vyšetření je určeno široké veřejnosti. Spočívá v bezbolestné kontrole mateřských znamének a jiných kožních útvarů pomocí ručního dermatoskopu, který umožní prohlédnout znaménka či kožní skvrny pod velkým zvětšením. V případě nálezu podezřelého kožního útvaru bude zájemcům ihned navrženo další řešení léčby. Vyšetření zajistí tři lékařky: doc. MUDr. Veronika Slonková, MUDr. Jaroslava Eisenbruková a MUDr. Zuzana Cerovská.

„Akcí chceme podpořit důležitý význam prevence v boji s melanomem, který patří k nejzhoubnějším a nejagresivnějším nádorovým onemocněním. Počet pacientů s touto diagnózou bohužel stále narůstá, přitom faktor času zde hraje významnou roli. V případě včasného záchytu a zahájení léčby má pacient v dnešní době opravdu velkou šanci na vyléčení,“ sděluje primářka kožního oddělení doc. MUDr. Veronika Slonková, Ph.D.

Zájemci se mohou objednat již nyní na webové stránce www.denmelanomu.cz, kde si vyberou nejbližší dermatologické pracoviště, lékaře, čas vyšetření a výplní základní údaje o sobě.

„Včasná diagnostika a léčba rakoviny kůže má pro pacienty mnohem lepší prognózu. Proto je tak nesmírně důležitá osvěta, do které se každoročně zapojujeme. Nicméně zkontrolovat znaménka nebo řešit kožní problém mohou pacienti kdykoliv v průběhu roku. Doporučuje se pravidelné provádění samovyšetření kůže a kontroly u dermatologa“, říká ředitel Nemocnice Znojmo Miroslav Kavka.

Melanom

Nejnebezpečnější druh rakoviny kůže. Hlavním rizikovým faktorem je zvýšené vystavení kůže UV záření při opalování a spálení kůže. Děti do 3 let by neměly být vystavovány slunci vůbec. U znamének je nutné hlídat ta, která jsou větší než 5 mm, jsou vystouplá nad úroveň kůže nebo pokud změní barvu. Nejčastěji se jedná o ztmavnutí, zčervenání či nepravidelné okraje. V roce 2022 se v České republice diagnostikovalo 2818 pacientů s invazivním melanomem a 800 v počátečním stadiu. Každý šestý pacient na melanom zemřel. V tuto chvíli je melanom šestým nejčastějším nádorem v ČR. Avšak pokud nezměníme svoje chování na slunci a přístup k prevenci, bude podle predikcí v roce 2040 melanom nejčastějším nádorem na světě u mužů a druhým nejčastějším nádorem u žen.