Znojmo, 05. 03. 2020

Nemocnice Znojmo jako první v ČR 5.3.2020 vyzkoušela u 3 pacientů v kolenním kloubu novou revoluci v artroskopii, a to systém NanoScope™. Zákrok proti klasické artroskopii je méně invazivní, optika nanoskopu je velmi tenká a flexibilní, proto odpadá nutnost anestezie i několikatýdenní pooperační rekonvalescence.

U 3 pacientů byla poprvé v ČR provedena nanoskopie kolenního kloubu v ambulantním režimu, tedy pouze s lokální anestezií. Výkony provedl primář Ortopedicko-traumatologického oddělení, prof. MUDr. Radek Hart, Ph.D., který objasnil unikátnost výkonu: „Výhodou pro lékaře je velmi rychlá a přesná diagnostika mimo operační sál, pro pacienta odbourání předoperačního vyšetření, celkové anestezie, hospitalizace, vyšetření magnetickou rezonancí.“

Všichni pacienti se shodli na tom, že nečekali takový rychlý a bezbolestný diagnostický zákrok. U každého pacienta trval pokaždé jinak, a to vrozmezí od 15-20 minut. „Byla jsem mile překvapena, že mohu chvíli po zákroku odejít domů, stále jsem čekala, že dostanu alespoň berle,“ svěřila se pacientka bezprostředně po vyšetření.

Zákrok proti klasické artroskopii je méně invazivní, optika nanoskopu je velmi tenká a flexibilní, proto odpadá nutnost anestezie i několikatýdenní pooperační rekonvalescence. NanoScope™ umožňuje provádět artroskopii ramene, kolene i malých kloubů v ambulantním režimu, tedy pouze s lokální anestezií.

Systém NanoScope™ se začal poprvé používat v roce 2019 v USA, do Evropy dorazil záhy, a to jen o pár měsíců později. Vyšetření jsou vtéto chvíli prováděny např. v Německu nebo Francii. Česká republika se připojila prostřednictvím Nemocnice Znojmo.

Petra Veselá
Tisková mluvčí
Nemocnice Znojmo, p.o.