Znojmo, 10.2.2021

Lékaři Ortopedicko-traumatologického oddělení provedli v minulých dnech stabilizaci zlomeniny hrudního obratle přes hrudní dutinu, tedy kolem plíce.

Pacientem je sedmapadesátiletý muž, který uklouzl v koupelně a přivodil si zranění páteře pádem ve vaně. V první době byla stabilizace obratle provedena zezadu (Foto 1), zlomenina posledního hrudního obratle byla ale natolik závažná, že vyžadovala ve druhé době, tedy po čtrnácti dnech „podepření“ zepředu – operací přes hrudní dutinu (Foto 2). Operatérem byl MUDr. Vladimír Mužík, který vybudoval a dlouhá léta vedl Páteřní jednotku v brněnské Fakultní nemocnici a od ledna posílil ortopedický tým znojemské nemocnice. „Domnívám se, že to byla vůbec první hrudní operace v naší nemocnici a jsem rád, že můžeme pacientům nabídnout širší spektrum poskytované péče díky novým odborníkům, kteří rozšiřují náš kolektiv,“ sdělil profesor Radek Hart, primář Ortopedicko-traumatologického oddělení, který u výkonu asistoval. Pacient byl propuštěn po několika dnech do domácího ošetření, je zcela bez potíží (Foto 3).

Ortopedicko-traumatologické oddělení je jedno ze 4 pracovišť v zemi, které se věnuje operační ortopedii v celé šíři (traumatologie, páteřní chirurgie, artroskopie a endoprotetika všech kloubů, všeobecná ortopedie, chirurgie nohy a ruky, spondylochirurgie, sportovní traumatolgie, rekonstrukční a septická chirurgie), pracoviště s vyšším stupněm akreditace(odpadá mnohaměsíční stážování mimo pracoviště před atestací). Je progresivní pracovištěm, které v  posledních 15 letech provedlo okolo 50 nových operací, operačních technik, implantátů, léčebných postupů apod. jako první v ČR. Jednou z priorit je prohlubování interdisciplinární spolupráce v rámci nemocnice, a to zejména s příbuznými a spolupracujícími obory (chirurgie, neurologie, rehabilitace, radiodiagnostika a ARO). Prioritou je udržení dosažených výsledků a sledování a zohledňování dalšího medicínského vývoje s cílem poskytovat pacientům moderní lékařskou péči s co nejnižším procentem komplikací.

Foto 1 – snížený obratel, již po zadním ošetření.

Foto 2 – zadní stabilizace zůstává, část zlomeného obratle byla odstraněna a byla doplněna přední opora implantátem přes hrudník

Foto 3 – pacient po druhé operaci