Znojmo, 10. 03. 2020

Dnes proběhlo v Nemocnici Znojmo mimořádné ověření připravenosti personálu na příjem pacienta s případným podezřením na koronavirovou infekcí. Tomělo za cíl prověřit jednání personálu a připravenost při příchodu pacienta do nemocnice nestandardní cestou do čekárny centrálního příjmu.

„S ohledem na vážnost celé situace ohledně koronavirové infekce a řady pokynů a nařízení, které se v této chvíli na personál chrlí, jsem se dnes ráno rozhodl osobně prověřit celý systém příchodu pacienta s podezřením na koronavirovou infekci,“ sdělil ředitel Nemocnice Znojmo Martin Pavlík.

Scénář cvičení – simulace:
Simulace proběhla tak, že po příchodu na centrální příjem bylo sestře figurantem (ředitel NZ) oznámeno, že má horečku, pálení nosohltanu, kašel a vminulých dnechse mu vrátila dcera zItálie, která má stejné příznaky. Figurant byl okamžitě sestrou požádán, aby opustil čekárnu a odešel před budovu s tím, že mu hned donese roušku a podá další instrukce (správně měl pacient volat na uvedená čísla na dveřích nemocnice a nevstupovat do čekárny!!). Následně sestra pacientovi roušku předala a instruovala ho k odchodu na infekční oddělení, kde se měl ohlásit a vyčkat příchodu personálu. Po nahlášení na infekčním oddělení byl figurant vyzvednut personálem v ochranném pracovním oděvu a speciálním výtahem transportován do ambulance, kde byl lékařem podroben klinickému vyšetření. Další průběh případného vyšetření, způsob a druhy odběrů a instrukce, byly již konzultovány ústně mezi personálem a ředitelem nemocnice.

„Byl jsem mile překvapen profesionalitou našich zaměstnanců. Jako lékař vím, že jakýkoliv systém péče lze správně ověřit pouze nečekanou a neplánovanou simulací situace, proto jsem se k tomuto kroku rozhodl. Z této simulace vyplynulo několik nevýznamných doplnění, která budou zapracována do stávajícího postupu jako vylepšení péče o pacienta, např. informování pacienta o možném delším čekání na příchod personálu v ochranných pomůckách“ uzavřel simulaci Pavlík.