Znojmo, 15. 04. 2020

Nemocnice Znojmo dnes otevřela odběrové místo pro testování na COVID-19. Toto je umístěno před nemocnicí a je určeno pouze pro pacienty, které na testování odesílá Krajská hygienická stanice nebo praktický lékař,  je průjezdové a není určeno pro pěší. Odběry budou prováděny denně, tedy včetně víkendů od 8 – 16 hod.

Odběrové místo je umístěno na parkovišti před nemocnicí, kde je přesně vytyčen příjezdový koridor k odběrovému místu. Umístění mimo nemocnici je v souladu s jejím pandemickým plánem, tzn. že potenciálně pacienti s COVID-19 nebudou vstupovat do prostor nemocnice, pokud nepotřebují jinou péči, ale pouze otestovat.

„Na odběrové místo mohou přijet pouze pacienti odeslaní praktickým lékařem nebo hygienickou stanicí, tito pacienti mají vystavenou elektronickou žádanku v prostředí Národního zdravotnického informačního systému. Tuto žádanku posílá indikující lékař nebo hygienik přímo na odběrové místo elektronicky. Pacient se na místě prokáže pouze dokladem totožnosti. Další možností je jiná forma žádanky od praktického lékaře, kterou si pacient přiveze s sebou vytištěnou nebo uloženou v mobilním telefonu,“ přiblížil sytém odběru Martin Pavlík, ředitel Nemocnice Znojmo. Bez doporučení lékaře či hygienika nemůže být odběr proveden. „Podmínkou je vlastní doprava, odběr se provede, aniž by pacient vystupoval zauta, tzv. drive-in a je nastavením shodný jako již provozovaná odběrová místa,“ doplnil Pavlík.

„Po dohodě s panem ředitelem Pavlíkem zachová Nemocnice Znojmo také mobilní tým pro odběry u pacientů bez možnosti vlastní dopravy. Činnost tohoto týmu by v následujících několika dnech měl přebrat mobilní tým Armády ČR. Oceňuji přístup a zapojení se zaměstnanců Nemocnice Znojmodo všech aktivit, které souvisí s opatřeními, která jsou přijímána a nastavována v souvislosti s pandemií ze strany zřizovatele, Jihomoravského kraje,“ uvedl Milan Vojta, radní pro oblast zdravotnictví Jihomoravského kraje.

Nemocnice Znojmo zřídila po dohodě se svým zřizovatelem 11. března 2020 mobilní tým. Dosud provedl tým 189 odběrů na COVID-19. V době největšího nárůstu nemocných se netestovalo pouze na Znojemsku, ale tým vyjížděl také na Hodonínsko, Břeclavsko či Brněnsko. Mobilní tým funguje ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou JMK ve Znojmě.

Petra Veselá
Nemocnice Znojmo, p.o.