Znojmo, 16.6.2023

Kinesiotaping nebo-li tejpování aplikují na Gynekologicko-porodnickém oddělení znojemské nemocnice jak budoucím maminkám, tak maminkám po porodu. Tejpy pomáhají ulevit od různých bolestí zad, kloubů či s otokem dolních končetin. Po porodu je využívají k podpoře zavinování dělohy, k ošetření jizvy po císařském řezu nebo k podpoře kojení.

Vedle všech radostí, které s sebou nese těhotenství, nese také velkou fyzickou zátěž, zejména ve vyšším stupni těhotenství se mohou objevit bolesti zad, kloubů, svalová únava. Jednou z moderních metod, které pomáhají ulevit je kinesiotaping (tejpování). Tejp vydrží na kůži 10-14dnů a působí 24 hod denně.  „Našim maminkám a rodičkám nabízíme v porodnici tuto možnost, jak ulevit od různých problémů, ať již spojených s těhotenstvím nebo v poporodním stavu,“ uvedla Petra Veselá, tisková mluvčí Nemocnice Znojmo.

V těhotenství dochází k rychlým změnám v napětí svalů a zátěži těla. Těžknoucí bříško v pokročilém stadiu těhotenství je vhodné podepřít šátkem, pásem, anebo právě tejpováním, které je oproti zmíněným metodám vzdušnější, což ženy ocení zejména v létě. Tejpování u těhotných je využíváno u bolestí zad, tvrdnutí břicha, kyčelních bolestí nebo při diastázy (rozestupu břišních svalů). Tejpy jsou osvědčené při nalepení na dolní končetiny za účelem snížení otoků. Pro lymfatické tejpování se používají vějířovitě nastřižené tejpy, které svými rameny vytahují lymfu nahoru do nejbližších lymfatických uzlin.

Ihned po porodu je možné zatejpovat bříško k podpoře zavinování dělohy. Po porodu se může objevit diastáza i u žen, které měly před těhotenstvím břišní svaly v pořádku. I po porodu lze proto tejpovat břicho a podpořit tak rozestoupené svaly, aby se dřív vrátily k sobě.  Tejpem je možné ošetři i jizvu po císařském řezu a ochránit ji před ztuhnutím a vtažením do sebe. Toho se docílí správným nalepením  tzv. křížkového tapu, který zvyšuje pružnost. Metodou kinesiotapingu je možné také podpořit laktaci. „Obvykle je tejp aplikován na obě dvě prsní tkáně kůže. Tejp zůstává na kůži optimálně cca až 1 týden. Veškeré potřebné informace podají maminkám naše porodní asistentky,“ uzavřela Veselá.

 

Foto: tejpování dolních končetin proti otokům

Foto: tejpování těhotenského bříška k úlevě bedrům

Foto: tejpování jizvy po císařském řezu a bříška k podpoře zavinutí dělohy