Znojmo, 14.09.2021

Evropský den melanomu je tradiční kampaň prevence kožních nádorů. Letos akce proběhne 20. září 2021. V tento den je možné po objednání navštívit kožní ambulanci Nemocnice Znojmo, která bude pro tuto příležitost vyčleněna.

Od roku 2001 se pravidelně v květnu koná Evropský den melanomu. Jedná se o celoevropskou edukativní kampaň k prevenci kožních nádorů. Letos s ohledem na vývoj epidemie COVID-19 je tato kampaň přesunuta na září. „Jedná se o prevenci jak nemelanomových kožních nádorů, tak maligního melanomu,“ sdělila Veronika Slonková, primářka Kožního oddělení Nemocnice Znojmo.

„20. září 2021 bude vyčleněna jedna kožní ambulance, do které se zájemci o vyšetření znamének mohou objednat už nyní na přesný čas na telefonním čísle 515 215 541. Budou vyšetřeni dermatologem, v případě nálezu podezřelého kožního útvaru bude zájemcům ihned navrženo další řešení léčby“ upřesnila primářka Slonková. Vyšetření probíhá pomocí dermatoskopu, což je speciální přístroj, který umožní prohlédnout znaménka či kožní skvrny pod velkým zvětšením.

Melanom je nejnebezpečnějším druhem rakoviny kůže, který vychází z pigmentových buněk – melanocytů, které se začnou nekontrolovaně množit. Nejvíce se vyskytuje na kůži, ale může se objevit i v jiné tkáni, např. na sliznici, v oku. Hlavním rizikovým faktorem je zvýšené vystavení kůže UV záření při opalování, spálení kůže, zejména pokud je opakované nebo u malých dětí, které by do 3 let neměly být vystavovány slunci vůbec. Větší pravděpodobnost vzniku maligního melanomu mají světlovlasí lidé, tzv. kožní fototyp I. a II. Svou roli může hrát také genetika. U znamének je nutné hlídat ta, která jsou větší než 5 mm, jsou vystouplá nad úroveň kůže nebo pokud změní barvu. Nejčastěji se jedná o ztmavnutí, zčervenání či nepravidelné okraje.

„Jsem rád, že se letos naše Kožní oddělení zapojí do tohoto preventivního programu. Nejúčinnější cestou k ochraně kůže je osvěta, která vede lidi k zamyšlení se nad nestandardními projevy jejich kůže, kterým dosud nepřikládali význam. Včasná diagnostika a léčba rakoviny kůže má pro pacienty mnohem lepší prognózu,“ informoval Martin Pavlík, ředitel Nemocnice Znojmo.