Znojmo, 16. 6. 2021

U příležitosti zítřejšího 23. Dne lékáren dnes Nemocnice Znojmo spouští možnost objednání léků, volně prodejného a doplňkového sortimentu v nemocniční lékárně přes web. Snahou je poskytnout pacientům službu, která bude šetřit jejich čas a zajistí jim dostupnost všech potřebných léků při jedné návštěvě lékárny.

Lékárna Nemocnice Znojmo se zapojí do 23. ročníku Dne lékáren, pořádaného dne 17. 6. 2021 Českou lékárnickou komorou (ČLnK). Tématem letošního ročníku je bližší představení vzájemné spolupráce lékaře a lékárníka, její význam pro správný přenos odborných informací směrem k pacientům. Cílem vzájemné spolupráce obou odborníků je dosažení maximální efektivity poskytnuté zdravotní péče pro celou společnost. Více informací najdete v Tiskové zprávě – Česká lékárnické komory. Současně u příležitosti tohoto dne Nemocnice Znojmo spouští možnost objednání léků a dalšího sortimentu přes web nemocnice.  „Cílem nově zavedeného systému je snaha ušetřit klientům čas a poskytnout jim jistotu, že jejich léky budou v nemocniční lékárně pro ně připraveny v předepsaném množství a kvalitě. Odpadá tím tedy nutnost případné opakované návštěvy lékárny z důvodu aktuální skladové nedostupnosti konkrétních předepsaných léčivých přípravků pro konkrétního pacienta“ sdělila Renáta Ročková, vedoucí lékárník Nemocnice Znojmo.

Objednávku-rezervaci je možné provést prostřednictvím jednoduchého formuláře na webových stránkách nemocnice. Systém umožňuje rezervaci léků předepsaných jak formou elektronického receptu, tak formou papírového receptu přesnou specifikací z textového pole objednávky. Textem lze také objednat další volně prodejný a doplňkový sortiment lékárny včetně kosmetiky. „O tom, že objednávka je připravena k výdeji, bude objednávající informován e-mailem. Po tomto potvrzení bude každá objednávka rezervována v lékárně nejdéle 3 dny. Pokud by nastal problém s dostupností předepsaného léku, budeme pacienta informovat o dalším postupu, v případě změny předepsané medikace nejprve vše dohodneme s předepisujícím lékařem, aby pacient dostal pokud možno plnou medikaci k zajištění jeho zdravotního stavu“ doplnila Renáta Ročková. Při výdeji objednávky v lékárně pacient pouze upozorní, že si vyzvedává internetovou objednávku na jméno. V případě listinného receptu musí mít pacient daný doklad s sebou. U elektronického receptu je nutné mít s sebou průvodku e-receptu, SMS s kódem, nebo občanský průkaz. Nový rezervační systém je prozatím nastaven pouze v nemocniční lékárně, netýká se tedy poukazů na zdravotnickou pomůcku (např. ortézu).

„Možnost objednávky je jednou z dalších služeb pro naše pacienty. Snažíme se, aby si pacienti vyzvedli léky předepsané našimi lékaři v nemocniční lékárně. Zisk z každého receptu zůstává v jejich nemocnici, která ho dále použije na zkvalitnění svých služeb či vybavení,“ uzavřel Martin Pavlík, ředitel Nemocnice Znojmo.

Modul objednávání léků vznikl vlastními silami zaměstnanců nemocnice jako součást webových stránek, které nemocnice spustila v loňském roce a které kompletně sama spravuje. V nemocniční lékárně pracuje odborně vzdělaný personál, který při výdeji léčiv a prodeji doplňkového sortimentu uplatňuje individuální přístup k jednotlivým pacientům. Lékárna je výukovým pracovištěm studentů farmaceutických fakult v Brně a Hradci králové. Ročně je lékárnou Nemocnice Znojmo vydáno cca osmdesát tisíc receptů, pro konkrétní pacienty připraveno přibližně tři tisíce individuálně připravovaných léčivých přípravků dle receptur, ke kterým patří také individuální příprava léčivých přípravků s obsahem léčebného konopí.