Znojmo, 27.10.2021

S nadcházejícím Světovým dnem psoriázy, který připadá na 29. října přichází Nemocnice Znojmo s možností nové a nejmodernější léčby této nemoci. Nemocnice se stala od 1.10.2021 centrem biologické léčby pro psoriázu (lupenku). Dosud v Jihomoravském kraji byly centra pouze v Brně, ve fakultních nemocnicích. Krajská Nemocnice Znojmo je tak třetím pracovištěm v Jihomovaském kraji, které tuto nejmodernější léčbu pacientům poskytuje.

Psoriáza, nebo-li lupenka má výrazný negativní dopad na psychiku pacientů a výrazně snižuje kvalitu života. Proto si toto onemocnění připomínáme 29. října jako Světový den psoriázy. Cílem je informovat o tomto chronickém a zánětlivém autoimunitním onemocnění, které není infekční, lze ho léčit, nikoliv však úplně vyléčit. Psoriáza je chronické zánětlivé kožní onemocnění s multifaktoriální etiologií. Ložisková psoriáza postihuje 2-3 % evropské populace, přičemž z 80 % se vyskytuje v mírné až středně těžké formě. Výraznou roli hraje genetická predispozice. Onemocnění je spojováno s celou řadou dalších onemocnění, např. vysokým tlakem, cukrovkou, dnou, dyslipidemií. Velmi časté je i postižení kloubů – psoriatická artritida.

„Lupenka může mít různé klinické projevy, nejčastěji se setkáváme s chronickou lupenkou, která postihuje kůži nad lokty, koleny, v bederní oblasti a ve kštici. Jedná se o mírně vyvýšená červená ložiska krytá nánosy šupin,“ přiblížila příznaky onemocnění Veronika Slonková, primářka Kožního oddělení. Lupenku lze rozdělit podle procenta postižení kožního povrchu a podle dopadu na kvalitu života na mírnou, středně těžkou a těžkou. Mírná forma lupenky se léčí místně. Pro středně těžkou až těžkou psoriázu je indikována systémová léčba. Ta může být klasická (metotrexát, cyklosporin, acitretin nebo světloléčba) nebo sem patří moderní biologická léčba. Ta je velmi nákladná, ale je bezpečná, vysoce účinná a má minimum nežádoucích účinků. „Biologická léčba je cílena přímo na klíčové cytokiny, které hrají zásadní roli v patogenezi psoriázy. U převážné většiny pacientů vede k úplnému vymizení kožních projevů lupenky – cílem léčby je „čistá“ kůže,“ doplnila primářka Slonková. Právě z tohoto důvodů Nemocnice Znojmo požádalo o nasmlouvání této péče, tedy centra biologické léčby pro psoriázu Všeobecnou zdravotní pojišťovnu, která žádosti s účinností od 1.10.2021 vyhověla.

„Jsem rád, že se nám podařilo od 1. října s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou nasmlouvat centrum biologické léčby ve znojemské nemocnici. Pacienti se středně těžkou až těžkou lupenkou ze Znojemska tak nemusí vyhledávat ošetření v Brně či Jihlavě. Mimo to se nám podařilo získat dva prestižní odborníky na léčbu psoriázy, a to pana profesora Vašků a docentku Slonkovou,“ uvedl Martin Pavlík, ředitel Nemocnice Znojmo.

Nemocnice Znojmo tak rozšiřuje své spektrum poskytované zdravotní péče v oblasti kožního lékařství, vč. rozšíření erudovaného týmů specialistů. Nyní bude usilovat o nasmlouvání této péče u ostatních zdravotních pojišťoven.