Znojmo, 26.3.2021

Nemocnice Znojmo od pondělí 29.3.2021 zavádí novou metodu odběru PCR testu u dětí od 4 let ze slin. Odběr trvá trochu déle než vyšetření z nosohltanu, nicméně je pro děti šetrnější a méně traumatizující.

Od 29.3. zavádí Nemocnice Znojmo v odběrovém místě na COVID-19 nový způsob odběru PCR testu SARS-CoV-2 (COVID-19) ze slin u dětí od 4 let. „Jedná se o jednoduchý odběr vzorku ze slin, kdy si vloží vatový tampón do úst na 1-2 minuty, který se ponechá v ústech, aby dostatečně nasákl slinami. Pak se vrátí zpět do zkumavky. Další zpracování probíhá v laboratoři jako běžný PCR test,“ přiblížil nový způsob odběru u dětí Tomáš Kůra, hygienik Nemocnice Znojmo.

Jedná se doplňkovou metodu pro odběr pro určitou skupinu pacientů jako jsou především malé děti, které zvládnou tento postup testování nebo osoby nebo osoby, které mají nějakou zdravotní překážku při odběru z nosohltanu. Hlavní metodou odběrů PCR bude u dospělých nadále PCR test z nosohltanu. „Využíváme možnost tohoto šetrného testování u dětí od 4 let. Cokoliv, co bude pro děti snesitelnější, neinvazivní, určitě rádi pro naše malé pacienty využijeme,“ doplnil Martin Pavlík, ředitel Nemocnice Znojmo.

„Před odběrem ze slin je důležité, aby se před vyšetřením 30 minut nejedlo a nepilo,“ upozornil Tomáš Kůra.

Nemocnice Znojmo se 11.3.2020 stala druhým zdravotnickým zařízením v rámci Jihomoravského kraje, která zřídila mobilní testovací tým, který testoval pacienty s podezřením na COVID-19 v domácím prostředí přibližně měsíc. 9.4.2020 otevřela nemocnice odběrové místo. K testování metodou PCR od prosince 2020 provádí také antigenní testy. Dosud odběrové místo provedlo více jak 22.300 PCR testů a více jak 5400 antigenních.