Znojmo, 05.03.2020

Znojemská nemocnice z vlastních zdrojů pořídila 11 moderních lůžek vč. antidekubitních matrací a pacientských stolků v celkové hodnotě 658 tisíc korun. Současně pořídila dětská lůžka a postýlky, na které byl směřován dar od obce Chvalovice ve výši 200 tisíc korun. Jedná se o pravidelnou obměnu lůžkového fondu nemocnice.

Zakoupená lůžka splňují veškeré parametry na nejmodernější ošetřovatelskou péči. Jejich nosnost je 250 kg, mají možnost prodloužení ložné plochy, jsou ovládané elektromotorem, pro bezpečnost pacientů jsou opatřeny postranicemi. Příslušenství tvoří hrazda, madlo a infuzní stojan. Současně byly zakoupeny také antidekubitní matrace a pojízdné noční stolky s jídelní deskou. Nemocnice do obměny investovala z vlastních zdrojů 658 tisíc korun.
„Ošetřující personál ocení především možnost výškového nastavení lůžka pomocí elektromotoru vč. možnosti snadného polohování pacienta. Nová lůžka splňují veškeré požadavky na náročnou každodenní ošetřovatelskou péči o pacienty,“ sdělila Jana Vacková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Nemocnice Znojmo. Přizpůsobení výšky lůžka a polohování zádového a stehenní dílu ocení přímo pacienti.
Z daru od obce Chvalovice byly navíc pořízeny 2 dětská lůžka a 3 dětské postýlky. Těmito byly nahrazeny ty, které sloužily v nemocnici od roku 1974. Dětské postýlky jsou určeny pro děti do sedmi let. Mají ovládání postranic pomocí nášlapného pedálu a jejich nastavení do libovolné výšky, což zajišťuje jejich bezpečí a pohodlnou ošetřovatelskou péči nejen pro personál, ale také pro rodiče. Navíc mají možnost zvednutí zádové části, což stávající nemají.  V případě dětských lůžek se jedná v podstatě o zmenšené nemocniční lůžko, které je polohovatelné a ovládané elektromotorem, jen je menší. Má však možnost prodloužení ložné plochy pro starší dětské pacienty. „Díky obci Chvalovice se nám daří průběžně obměňovat postýlky na dětském oddělení. Dar na jejich obměnu jsme dostali opakovaně a velmi si toho vážíme,“ uvedl Martin Pavlík, ředitel Nemocnice Znojmo.

Nemocnice k 31.12.2020 disponovala 612 lůžky. Průměrné stáří lůžek je 27,7 roku. Nejstarší jsou z roku 1973, kterých je 200 a jsou potřeba obměnit. „Provést obměnu lůžek současně a zajistit tak moderní lůžkový fond v celé nemocnici by přišlo nemocnici na bezmála 10 milionů korun, což není v našich ekonomických možnostech,“ uzavřel Pavlík. Do dalších let je v plánu dle ekonomických možností nemocnice obměňovat minimálně 10-15 lůžek ročně. V listopadu loňského roku si Nemocnice Znojmo zapůjčila 15 lůžek pro intenzivní péči a 30 standardních lůžek ze státních hmotných rezerv.

Foto – nová lůžka byly rozmístěny napříč odděleními, zde Lůžkové oddělení interních oborů II

Foto – nová lůžka nahrazují postupně ty nejstarší

Foto – nové postýlky (oranžové) na dětském oddělení

Foto: nové dětské lůžko