Znojmo, 23.12.2021

Nový plasma resektoskop, který nahradil stávající již neopravitelný, pořídila znojemská nemocnice pro urologické pracoviště. Na úhradu přístroje byly využity finanční prostředky jak nemocnice, tak nadační příspěvek Nadačního fondu „Muži proti rakovině“.

Plasmový (bipolární) resektoskop je nástroj, který se zavádí přes močovou trubici do močového měchýře a využívá se k postupnému vyřezávání, nebo-li endoresekci nádorů v močovém měchýři, a také k endoresekci  zvětšené části prostaty u pacientů s potížemi při močení. „Tyto výkony jsou velmi časté. Jedná se o 5-6 výkonů za týden. Výhodou tohoto nástroje je použití fyziologického roztoku, jako výplachové tekutiny a tím minimalizace komplikací při vstřebávání tekutiny do oběhu pacienta a ovlivnění jeho vnitřního prostředí,“ sdělil primář Urologického oddělení Martin Labovský.

Pořizovací cena zařízení byla 251.952,25 Kč. Částku 100.000 daroval Nadační fond „Muži proti rakovině“, zbývající částka byla kryta vlastními zdroji nemocnice. Nadační fond vznikl v roce 2012 a snaží se bojovat na poli typicky mužské formy rakoviny, kterou je rakovina prostaty a rakovina varlat. Rakovina prostaty je druhou nejčastější formou rakoviny u mužů.

Foto: použití plazmového resektoskopu při endoresekci v močovém měchýři