Znojmo, 28.7. 2022

Nové vybavení v hodnotě více jak šest set tisíc korun získala znojemská nemocnice pro Dětské oddělení od Nadačního fondu Kapka naděje. Předmětem daru je inkubátor pro novorozence a analyzátor vydechovaného oxidu dusnatého FENO+ do dětské alergologické ambulance.

Nadační fond Kapka naděje pomohl s vybavením dětského oddělení v hodnotě více jak šest set tisíc korun, a to jak pro děti novorozené, tak pro děti v alergologické ambulanci. Jedním z přístrojů je analyzátor vydechovaného oxidu dusnatého FENO+, který slouží k vyhodnocení zánětu dýchacích cest u pacientů s dýchacími obtížemi jako např. astma. Měří frakční exhalovaný oxid dusnatý, díky kterému je možné přesně stanovit míru alergického zánětu v dýchacích cestách. „V naší specializované dětské alergologické ambulanci je přístroj FeNO používán od roku 2010. Ten byl však již zastaralý a nesplňoval přísné technické normy. Navíc nový přístroj kombinuje měření FeNO+ se spirometrií, která zkoumá funkčnost plic a která se provádí nejčastěji u pacientů s dušností, dlouhodobým kašlem, nejasným nálezem na rentgenu plic,“ sdělil Petr Bloudíček, primář Dětského oddělení. Přístroj nabízí animační program pro děti, čímž je pro ně vyšetření částečně zábavou. Dítě vidí na obrazovce rybičku, která reaguje na jeho výdech do přístroje. Pokud dítě správně do přístroje dýchá, rybička proplouvá jednotlivými obručemi na obrazovce.

Druhým darem od nadačního fondu je velmi moderní inkubátor s termoregulačním systémem, který udržuje novorozence ve stabilním prostředí, a to i během jeho ošetřování. „Snadný přístup k novorozenci umožňuje nastavení výšky inkubátoru, což je výhodou nejen pro personál, ale také pro rodiče, kteří se s námi podílejí na péči o miminko čím dál více,“ uvedla Hana Lorencová, staniční sestra novorozenecké jednotky intenzivní péče znojemské nemocnice. Pro personál jsou navíc výhodou dostupné ovládací prvky nebo trendy vývoje, které se zobrazují na displeji. Jsou dobře srozumitelné a zlepšují odhad rizika hypertemie i energetického výdeje novorozence.

„Spolupráce s Nadačním fondem Kapka Naděje nám již několik let umožňuje postupnou výměnu či doplnění přístrojového vybavení pro poskytování zdravotní péče našim nejmenším pacientům, čehož si velmi vážíme,“ uzavřel Martin Pavlík, ředitel Nemocnice Znojmo.

 

 

FOTO: nový inkubátor, prvním miminkem v inkubátoru byl Ondrášek Tomek

FOTO: analyzátor vydechovaného oxidu dusnatého FENO+