Znojmo, 24. května 2024

Ve středu 22. května se Kožní oddělení Nemocnice Znojmo zapojilo do celoevropské preventivní kampaně Evropský den melanomu. Z 51 vyšetřených pacientů, bylo 38 žen a 13 mužů, převažovali pacienti ve věkovém rozmezí 30 až 40 let. U 15 pacientů, tedy u 29 %, bylo doporučeno vyříznutí podezřelého znaménka. To je důkazem toho, že pravidelná kontrola a preventivní opatření jsou nesmírně důležitá. Letošním mottem bylo „Žijte a učte se – sledujte změny na své kůži; učte se žít – pečujte o zdraví svého těla i mysli“.

Cílem akce je upozornit na tuto problematiku širokou veřejnost a nabídnout bezplatné vyšetření znamének odborníky. „Maligní melanom je vysoce zhoubný kožní nádor, v tuto chvíli je šestým nejčastějším nádorem v České republice. Závažný je fakt, že incidence melanomu má trvale rostoucí trend, tedy dochází k nárůstu počtu nových případů,“ popisuje primářka Kožního oddělení Nemocnice Znojmo Veronika Slonková. V roce 2022 bylo v České republice diagnostikováno téměř 3 tisíce pacientů s invazivním melanomem a 800 pacientů v počátečním stádiu, přičemž každý šestý pacient na melanom zemřel. Avšak pokud nezměníme svoje chování na slunci a přístup k prevenci, bude podle predikcí v roce 2040 melanom nejčastějším nádorem na světě u mužů a druhým nejčastějším nádorem u žen.

Prevence je klíčovým nástrojem v přecházení vážným onemocněním

V případě rakoviny kůže, konkrétně melanomu, je včasná detekce nádorových změn znamének životně důležitá, může zachránit život.

Prevence však není jen o jednorázovém vyšetření. Je to celkový postoj k péči o vlastní zdraví. To zahrnuje ochranu pokožky před nadměrným slunečním zářením, používání opalovacích krémů s vysokým UV faktorem, nošení ochranného oděvu a klobouků. Velmi důležitá je prevence u dětí, které bychom měli chránit před spálením a u kterých by měla být aplikována fotoprotekce při všech venkovních činnostech.

„Lidé by měli pravidelně provádět kontrolu znamének. Pozornost musí věnovat rychlým změnám velikosti, tvaru a barvy znaménka, svědění, krvácení nebo vzniku nových útvarů. V takových případech je to jasný signál k okamžitému vyhledání lékařské pomoci,“ zdůrazňuje primářka Slonková.

Kromě melanomu existují i jiné zhoubné kožní nádory, tzv. nemelanomové kožní nádory – bazaliom a spinaliom, případně jejich předstupně, například aktinická keratóza. Ty se objeví v průměru už u každého třetího člověka po 65. roce věku. Proto je důležité věnovat pozornost jakémukoliv útvaru na kůži, který je nový a nezhojí se do tří měsíců.