Znojmo, 28.8.2023

Nemocnice Znojmo pořádá další Zahradní slavnost pro zaměstnance nemocnice, jejich rodinné příslušníky, ale také pro širokou veřejnost u příležitosti jejího 50. výročí od zprovoznění Nové nemocnice.

Protože za každým mrakem se skrývá Slunce, kdy jinde nechat tuto hvězdu zazářit než u příležitosti vstupu do nového půlstoletí fungování Nemocnice Znojmo v tzv. „Nové nemocnici“. Díky Hvězdárně a planetáriu Brno necháme na zahradě nafouknout desetimetrovou Heliosféru, tedy Slunce. Máte tak jedinečnou možnost se ve Znojmě dotknout Slunce.

S VIDA! science centrum Brno se můžete stát na chvíli vědcem a nahlédnout do tajů vědy. Na dalším programu se podílí Policie ČR, jejichž jízdní oddíl předvede činnost policejních koňů, které běžně v nemocnici neuvidíte. Po loňské ukázce činnosti psovodů bude ukázka jistě pro návštěvníky zážitkem. Navíc budete mít možnost nahlédnout tam, kam se podívat normálně nechcete – třeba do policejního auta či na výzbroj policistů. Hasiči naučí děti vodou „uhasit hořící domečky“ a předvedou hašení hořícího oleje a těžkou techniku. Je důležité vědět a hlavně na vlastní oči vidět, co nesprávné hašení může způsobit. Záchranáři ZZS JMK představí velkou sanitku, ukážou základy resuscitace jak dětí, tak dospělých.

Součástí programu je kromě zábavy, také celá řada preventivních a informačních zastavení pro vaše zdraví ať již edukační či zábavnou formou, kterou připravili naši zdravotníci. Bude možné si nechat orientačně zjistit krevní skupinu, pro nastávající a kojící maminky představí naše porodní asistentky a laktační poradkyně na ukázku různé pomůcky, nejen pro co nejpřirozenější porod a bezproblémové kojení nebo ukázky vázání rebozo šátků, tejpování těhotných. Zodpoví dotazy nejen k porodu samotnému, ale také k prostředí naší porodnice. V rámci zdravého životního stylu sestřičky z interních oddělení změří tlak, nutriční terapeutky poradí jak se správně stravovat, odvážné zváží a změří tuk v těle. Fyzioterapeut vysvětlí úskalí nevhodného obutí a vlivu na lidské tělo. Lákadlem pro děti a nejen je by mohlo být zastavení „Staň se na chvíli chirurgem“, kde si ihned potom co si správně vydezinfikují ruce, vyzkouší na trenažéru laparoskopických operací jak těžké je naplnit krabičku sirkami. Součástí akce bude také vyšetření kůže v rámci prevence melanomu (rakovina kůže). O to se postarají kolegové a naše lékařka v rámci projektu „Nebýt na to sama“. Součástí bude také typizace kůže, která je prováděna onkokosmetické poradně Masarykova onkologického ústavu. Pokud si chcete vyzkoušet, jaké to je být senior nebo těžce nemocný a mít problém s pohybem, potom si budete moci vyzkoušet gerontooblek, který pro návštěvníky přestaví Dobrovolnické centrum ADRA Znojmo. Vyzkoušíte si, jaké to je během několika minut zestárnout o několik desítek let – nohy ztěžknou, záda se ohnou, v rukou se ztratí cit, rozostří se zrak a budete hůře slyšet. Díky této zkušenosti se můžete lépe vcítit do pocitů a potřeb starých, nemocných lidí a osob s fyzickým postižením.

Součástí celého programu bude také vernisáž výstavy „Nebýt na to sama“, která je od 1. srpna vystavena v nemocnici.  Cílem projektu je dávat šanci onkologicky nemocným ženám, aktuálně i mužům, na AKTIVNÍ způsob života během léčby, ale také při návratu do běžného života. Třináct tváří a třináct lidských osudů žen v čele s Aničkou Julií Slováčkovou, to jsou tváře vystavovaných fotografií. Hrdinkami výstavy je třináct žen z celé České republiky, do jejichž života zasáhlo onkologické onemocnění a my pět z nich na vernisáži přivítáme. Přijďte je podpořit v jejich neutuchajícím boji a snaze aktivně žít.

Malé návštěvníky, a určitě nejen je, zabaví tradiční stánek Všeobecné zdravotní pojišťovny či Jihomoravského muzea ve Znojmě. Nebude chybět ani malování na obličej. Program chystá také spolek Cyklo klub Znojmo. Chybět nebude oblíbená ukázka dravých ptáků pana Miroše.

Oslava bez muziky by nebyla oslava, proto k poslechu i tanci bude celé odpoledne zpříjemňovat kapela Cauliflower Band. Odpolednem bude provázet Kejklíř Jonáš.

O občerstvení se postará Znojemské pivo, Okusdál Odpekla, občerstvení U klokana, KOFI-KOFI Znojmo, Cech vinařů Vrbovec, Zmrzno a nebude chybět cukrová vata. Tradičně nesmí chybět něco voňavého, čerstvého a s láskou upečeného od našich kuchařek.

Drobné dárkové zboží vám nabídnou Chráněné dílny a Oblastní charita Znojmo, jejichž výrobky už z našich akcí znáte a my se je takto snažíme podpořit.

Vstupné na akci je zdarma, v případě nepříznivého počasí se akce nebude konat. Změna programu vyhrazena.

Akce se koná za finanční podpory JMK se záštitou hejtmana Jana Grolicha.

Za podporu děkujeme všem, kteří se na programu podílí bez nároku na finanční prostředky, stejně tak díky sponzorům.

Fotografie z minulých ročníků: