Znojmo, 28.11.2019

Ortopedicko-traumatologické oddělení Nemocnice Znojmo pod vedením prof. MUDr. Radka Harta, Ph.D., FRCS, MHA provedlo včera 1000. operaci páteře. Operaci podstoupil pacient se zlomeninou 2. bederního obratle po pádu na záda. Žádná jiná krajská nemocnice tyto operace páteře neprovádí.

Prof. Hart za posledních 16 let provedl v Nemocnici Znojmo okolo 50 různých operací, kde si připisuje prvenství výkonu v České republice. Např. implantoval jako první specifický francouzský systém kyčelní náhrady, který se skládá ze tří částí, nebo při fúzi podél páteře jako první použil kmenové buňky a další. Znojemští ortopedi provedou ročně 80-100 operací páteří. S těmito operacemi začali ortopedové před 15lety. „V době, kdy jsme začínali s operacemi páteře, takové velké výkony žádná krajská nemocnice nedělala,“ přiblížil začátky profesor Radek Hart, primář Ortopedicko-traumatologického oddělení Nemocnice Znojmo.

27.11.2019 byl odoperován sedmačtyřicetiletý pacient, který po pádu na záda utrpěl zlomeninu 2. obratle. Průběh operačního výkonu byl standardní, bez komplikací. Od dnešního dne bude moci pacient začít chodit.

Pacienti zdejší Ortopedicko-traumatologické oddělení vyhledávají nejen zregionu, ale zcelé republiky i ze zahraničí. „Mám radost, když kolegové naznají, že na některé výkony nejsou dostatečně vyškoleni a posílají pacienty k nám, to mě opravdu těší,“ přiznává prof. Hart. Dvě třetiny pacientů jeho ambulance tvoří pacienti mimo region.

Pracoviště dělá všechny výkony voboru s výjimkou primárních nádorů, které vyžadují multioborovou spolupráci, a korekcí dětského zakřivení páteře (skolióza), které jsou také prováděny pouze na superspecializovaných pracovištích. Ročně se v Nemocnici Znojmo provede kolem 2300o rtopedických operací, z toho přibližně 200 náhrad kyčlí, 200 náhrad kolen a 30 náhrad ramenních kloubů. Problém, které pracoviště v současnosti nejvíce trápí, je odchod lékařů, a to především do zahraničí po tom, co nasbírají dostatek zkušeností a zručnosti v operativě.

Petra Veselá
Tisková mluvčí
Nemocnice Znojmo, p.o.