Znojmo, 13.11.2019

Na 14. listopadu připadá Světový den diabetu, který má za cíl zvýšení povědomí o všech typech cukrovky. Dětská diabetologická ambulance v návaznosti na lůžkovou část Dětského oddělení Nemocnice Znojmo zajišťuje komplexní péči především o děti s cukrovkou 1. typu. Mezi nejmodernější způsob monitorace malých diabetiků patří kontinuální monitorování glukózy.

Na vzniku dětské cukrovky se může podílet celá řada faktorů např. dědičnost, obezita, porucha imunity u kojenců. K nejčastějším příznakům nově vzniklého diabetu patří především časté močení, zvýšená žízeň, ztráta hmotnosti, zvýšená únava či nechutenství. V současné době jedinou možností léčby cukrovky je podávání inzulinu injekcí. Celá léčba musí být rovněž podpořena pravidelnou stravou, která obsahuje komplexní sacharidy, ovoce, luštěniny a zeleninu vč. dostatečného pitného režimu. Cukrovce musí být přizpůsoben také program malého pacienta, a to rovnoměrné střídání aktivit s odpočinkem. Péče o malého diabetika je náročná nejen pro něho, ale především pro rodiče.

Bez čeho se diabetik neobejde je pravidelné hlídání hladiny cukru v krvi. Dětské oddělení znojemské nemocnice má zkušenosti s moderními možnostmi léčby diabetu a současnými trendy v dětské diabetologii vč. zavádění moderních elektronických technologií v léčbě a sledování její účinnosti (kontinuální monitorovací systémy). V současné době má 75 % všech dětských diabetiků v Nemocnici Znojmo kontinuálně monitorovanou glukózu (CGM).

„Kontinuální monitorování sleduje vývoj hladiny glukózy v průběhu celého dne v podkoží, kam je pacientovi speciálním aplikátorem zaveden senzor. Pacient má viditelně na těle malý vysílač umístěný nad senzorem, který bezdrátově odesílá data do přijímače nebo např. chytrých hodinek či mobilního telefonu. Tímto způsobem měření lze zjistit 4x více závažných výkyvů hladiny glukózy oproti měření glukometrem,“ přiblížil metodu MUDr. Petr Mikiška z Dětského oddělení Nemocnice Znojmo.

Přínos kontinuálního monitorování je nejen pro pacienta a lékaře, ale také pro rodiče malých diabetiků. „Glykémii může sledovat jak dítě, tak na dálku lékař samotný či rodiče např. v zaměstnání. Navíc alarmy dokážou upozornit na blížící se závažné stavy, což je přínosem především pro rodiče, hlavně v noci a na začátku diagnostikování cukrovky,“ dodal Petr Mikiška.

Petra Veselá
Tisková mluvčí
Nemocnice Znojmo, p.o.