Znojmo, 11. 09. 2020

Dnes byla v Nemocnici Znojmo zahájena kampaň na podporu dárcovství krve pod názvem „Darujme krev pro Znojemsko.“ Tuto podpořili zástupci sportovních klubů nejen ze Znojemska. V pátek 11. září spustila Nemocnice Znojmo kampaň Darujme krev pro Znojemsko.

Cílem je doplnit a udržet dárcovskou základnu Hematologicko-transfuzního oddělení znojemské nemocnice. Akce se jako aktivní dárci zúčastnili hokejisté HC Orli Znojmo, HC Kometa Brno a fotbalisté ze Znojemska. Dárcovství krve bylo podpořeno hejtmanem Bohumilem Šimkem, vedením obou hokejových klubů a předsedy Okresního sdružení České unie sportu Zdeňka Kolesy.„Účast zástupců sportovních klubů a jejich dárcovství deklaruje jednoznačně to, že sport spojuje, že je jedno v jakém dresu hrajete a za koho. Krev je potřeba všude a pro všechny,“ informovala Petra Veselá, tisková mluvčí Nemocnice Znojmo.

Mezi pátečními dárci byli také členové vedení Nemocnice Znojmo, vč. jejího ředitele Martina Pavlíka. „V červnu, když jsem děkoval studentům zdravotní školy za jejich dárcovství, tak jsem slíbil, že i já se k tomuto kroku odhodlám-dnes jsem slib splnil“ komentoval svůj první odběr Martin Pavlík.

Nemocnice Znojmo provede ročně přes 8 tisíc operací, a to především v ortopedii, traumatologii, chirurgii, gynekologii a urologii. Toto jsou pracoviště, které mají největší spotřebu krve. Znojemskou základnu tvoří více jak 2500 dárců. Věková skupina dárců je velmi rovnoměrně rozvrstvena, což vysvětlil primář Hematologicko-transfuzního oddělení Jan Simonides: „Není vůbec ojedinělé, že pokud je v rodině někdo dárce, další členové ho následují a přicházejí k nám všichni. Stálé dárcovské základny si velmi vážíme a snažíme se o ni pečovat. Každopádně přivítáme mezi sebou rádi další a nové tváře, které se odhodlají darovat krev či krevní plazmu.“

Dárce nyní částečně omezuje COVID-19, a to především v jejich vyloučení z dárcovství, pokud v předcházejících 28 dnech byli v zahraničí. „Prosíme stávající dárce, aby nám zachovali přízeň a také ty, kteří váhají, aby našli v sobě odhodlání darovat krev pro Znojemsko,“ sdělil Martin Pavlík.

Petra Veselá
Nemocnice Znojmo, p.o.