Znojmo, 13.2.2023

Nemocnice Znojmo dnes v rámci Mezinárodního týdne manželství pořádala Partnerský odběr krve aneb rande trochu jinak. Díky akci se podařilo získat přes 14.000 ml krve.

Dnes čekárnu Hematologicko-transfuzního oddělení znojemské nemocnice zaplnily partnerské páry. K odběru krve se jich dostavilo celkem 16 s tím, že jeden dárce přišel bez manželky, protože onemocněla, ale bylo mu líto krev nedarovat. Celkem tedy byla krev odebrána 33 dárcům. „Někteří přišli poprvé a shodou okolností je dovedli právě partneři, kteří jsou dárci pravidelnými. Těší nás zájem a především reakce na naše výzvy k darování krve,“ uvedl primář Hematologicko-tranfuzního oddělení Jan Simonides.

Dárci, kteří se dostavili k dnešnímu odběru neodešli s prázdnou. „Věřím, že to hlavní co si dnes dárci odnesli byl pocit, že pomohli své nemocnici, resp. našim pacientům. Navíc se do akce zapojily firmy z regionu, které připravily dárcům pozornosti jako poděkování. I jim patří velké díky za podporu dárcovství, které je v dnešní době tak důležité, především v našem regionu,  kde se dramaticky zvyšuje konkurence ze strany komerčních a zahraničních subjektů,“ informoval Martin Pavlík.

Nejmladšímu dárci v rámci dnešního odběru bylo 25, nejstaršímu 57. Průměrný věk dárců byl 40 let. Mezi dárci byli také 3 zaměstnanci nemocnice. „Vážíme si toho, že u nás darují krev nejen obyvatelé Znojma, ale dárci jsou z celého okresu a mnohdy k nám váží dalekou cestu,“ doplnil Pavlík. Dnešní dárci dojeli např. z Práčí, Šatova, Moravských Budějovic, Jaroslavic, Šumné, H. Dunajovic, Únanova, Šumné, Hostěradic, Prosiměřic či Přímětic.