Znojmo, 17. 06. 2020

Na Ortopedicko-traumatologickém oddělení znojemské nemocnice v úterý 16.6.2020 vyzkoušeli ortopedové nový navigační systém při totální endoprotéze kolena. Systém použili jako první v ČR a střední Evropě. Dosud se v rámci Evropy systém využívá v Německu a Francii.

Navigační systém má za úkol zejména optimalizovat pozici jednotlivých částí kloubní náhrady. Pomáhá operatérovi zpřesnit pozici resekčních šablon v průběhu operací totálních endoprotéz. Během výkonu umožňuje provádět intraoperativní měření mechanické osy končetiny a stavu postranních vazů. Na základě těchto informací lze optimalizovat pozici implantátu u pacienta ještě před aplikací samotné náhrady.

Nový navigační systému umožňuje přesné „usazení“ obou částí kloubní náhrady a dokonalé obnovení osy končetiny. Dosud je v rámci střední Evropy používán pouze v Německu a Francii, v ČR byl použit poprvé v Nemocnici Znojmo. „V posledních letech na našem pracovišti kombinujeme navigaci s tzv. kinematickou technikou implantace náhrad, čímž se snažíme přiblížit se náhradou co nejvíce biomechanice zdravého kolenního kloubu. Biomechanika náhrady je zásadní pro spokojenost pacienta po operaci,“ sdělil primář Ortopedicko-traumatologického oddělení Nemocnice Znojmo, profesor Radek Hart.

Systém představuje unikátní kombinaci hardwaru, softwaru a nástrojů. Díky jednomu „univerzálnímu“ nástroji se také významně zjednodušuje navigační proces a snižuje se počet ostatních užívaných nástrojů. „Největší výhodou nového navigačního systému je, že systém umožňuje kinematické hodnocení biomechaniky kolenního kloubu před operací a po implantaci náhrady, zejména s ohledem na rotace holenní kosti,“doplnil Radek Hart. Je známo, že celosvětově každý pátý operovaný pacient není s kolenní náhradou zcela spokojen.

„Navigacemi se naši ortopedi zabývají od samého začátku jejich vývoje na přelomu tisíciletí, tedy více jak dvacet let. Biomechanikou kolena se tým profesora Harta zabývá dlouhodobě. V nedávné době získali mezinárodní granty, výsledky znojemské ortopedie jsou publikovány nejen v českých, ale také zahraničních periodicích. Jsem rád, že včera byly za pomoci nového navigačního systému provedeny dvě výměny kolenního kloubu právě v naší nemocnici,“ uzavřel Martin Pavlík, ředitel Nemocnice Znojmo.

Petra Veselá
Nemocnice Znojmo, p.o.