Znojmo, 13. března 2024

S respektem k nárustu počtu onemocnění Pertusse neboli černého kašle sleduje znojemská nemocnice vyvíjející se epidemiologickou situaci. Prozatím není potvrzen žádný případ s touto vysoce nakažlivou infekcí, která je nejrizikovější pro neočkované nebo neúplně očkované novorozence a kojence.

„Naše velké poděkování patří kolegům z Dětského oddělení, kteří vše bedlivě kontrolují. Co je ale bohužel už více trápí, je nárůst infekcí RS (respiračních) virů, které mohou novorozence a kojence i ohrozit na životě. Již v loňském roce zaznamenali nebývalý skok v počtu nakažených směrem nahoru,“ vyjádřila Dita Kováříková, náměstek pro ošetřovatelskou péči.

Zkontrolujte si svá očkování a očkujte se. Očkováním chráníte sebe a své blízké, zejména ty nejzranitelnější, a to jsou ti nejmenší. K zabezpečení dostatečné hladiny protilátek v dospělosti se doporučuje přeočkování dospělých minimálně 1x za život.

Relativně novou strategií v prevenci infekčních onemocnění je očkování v průběhu těhotenství. Ukázalo se totiž, že vakcína podaná ve třetím trimestru těhotenství poskytuje účinnou ochranu před infekčním onemocněním nejen těhotné ženě samotné, ale také jejímu dítěti, a to po dobu od prenatálního vývoje do zhruba šesti měsíců po jeho narození.

Děkujeme všem, kteří chrání zdraví našich nejmenších!