Znojmo, 12.12.2019

V Nemocnici Znojmo byla 10.12.2019 provedena na očním oddělení 1000. operace šedého zákalu. Moderní operace katarakty, tedy šedého zákalu, provádí Oční oddělení znojemské nemocnice téměř čtvrt století.

„Operace byla provedena u 76letého muže a proběhla bez komplikací. Pacient při včerejší kontrole viděl s malinkou brýlovou korekcí na 100% a je velmi spokojený,“ informoval MUDr. Jiří Voznica, primář očního oddělení Nemocnice Znojmo.

Operace katarakty (zkalené oční čočky, která výrazně zhoršuje centrální zrakovou ostrost) je nejčastější příčinou slepoty na světě, proto tedy i nejčastější operací nejen ve světě, ale také v České republice. Operace šedého zákalu provádí Oční oddělení ve více než 99% ambulantně. Začátkem 70.-80. let se ve znojemské nemocnici provádělo 120-150 operací ročně vždy za týdenní hospitalizace. Pacient byl k operaci odeslán s šedým zákalem tehdy, kdy rozeznal jen pohyb ruky před okem. „V současné době operujeme šedý zákal již tehdy, když pokles vidění jakkoliv zhoršuje provádění běžných aktivit pacienta,“ doplnil Voznica.

Počet obyvatel bývalého okresu Znojmo činí cca 114000 obyvatel. Nemocnice Znojmo letos provedla operaci katarakty u kompletního 1% z tohoto počtu. Odhadem v 98 % procentech jde o tzv. stařecký šedý zákal, tj. u pacientů nad 60 či 65 let. Ve zbývajících případech bývají příčinou předčasného kalení čočky celkové choroby, jako je cukrovka, popřípadě léčba chorob léky jako jsou kortikosteroidy apod. „Moderní operace katarakty za pomoci ultrazvukového přístroje provádí oční oddělení naší nemocnice téměř čtvrt století a jsem rád, že řada pacientů ze Znojemska vyhledává k ošetření právě naše specialisty,“ uzavřel Martin Pavlík, ředitel Nemocnice Znojmo.