Znojmo, 24. 04. 2020

Testování na protilátky proti koronaviru mohou lidé ze Znojemska podstoupit po objednání od pondělí 27. dubna od 16 hodin v odběrovém místě Nemocnici Znojmo, a to ve všední dny od 16 – do 18 hodin. Bezplatně testy budou prováděny pacientům, kteří potřebují potvrdit ukončení karantény na základě žádanky praktického lékaře. Vyšetření mohou podstoupit i ostatní občané, nicméně za úplatu. K testování je nutná telefonická rezervace.

„Dohodli jsme se spraktickými lékaři, že budeme provádět toto testování u pacientů, u kterých se potvrzuje negativita v případě ukončení karantény, která byla nařízena z důvodu kontaktu s pozitivním pacientem na COVID-19.Tito pacienti by jinak museli docházet do čekáren mezi ostatní pacienty, proto jsme se rozhodli z těchto důvodů kolegům vypomoci a navíc nabídnout službu i ostatním občanům Znojemska, kteří by se testovat chtěli,“ informoval Martin Pavlík, ředitel nemocnice. Pacienti, kteří potřebují vyšetření pro ukončení karantény musí mít k odběru od praktického lékaře žádanku na vyšetření. Testování je nutno telefonicky objednat na čísle 608 963053(v pracovní den od 7:00-17:00). Vyšetření bude probíhat ve všední dny od 16:00-18:00 v odběrovém stanu před nemocnicí, kam se pacienti/samoplátci dostaví osobně (zaparkují tedy na parkoviště a do stanu se dostaví pěšky).

Rychlotest je určen každému, kdo chce zjistit, zda byl v minulosti nakažen virem SARS-CoV-2, stanovuje přítomnost specifických protilátek třídy IgM a/nebo IgG. PCR vyšetření (z výtěru z nosohltanu) stanovuje aktuální přítomnost viru vtěle (jeho nukleové kyseliny).Vyšetření se provádí pouze zdravým lidem bez příznaků (teplota, kašel atd.) Vyšetření pro samoplátce stojí 700 korun(vč. DPH).Částka bude hrazena pouze přes bankovní terminál, tedy kartou.

„Pro vlastní vyšetření je třeba získat vzorek kapilární krve z bříška prstu. Výsledky se pacient dozvídá během dvaceti minut přímo na místě. V případě, že výsledky vyjdou pozitivní, musí pacient následně podstoupit výtěr z nosohltanu a být v karanténě, dokud nebudou výsledky PCR vyšetření z provedeného výtěru,“ sdělil Zdeněk Monhart, náměstek pro lékařskou preventivní péči Nemocnice Znojmo. Provádění odběrů pomohou personálně zajistit studentky Vyšší odborné zdravotnické školy Znojmo.

Dle rozhodnutí Vlády ČR je možné od 27. dubna cestování pro pendlery za předpokladu negativního testu na COVID-19. Nařízením je však požadováno vyšetření PCR, tedy výtěru z nosohltanu. Toto vyšetření Nemocnice Znojmo pro samoplátce neprovádí.„Vyšetření pro samoplátce neprovádějí v naší blízkosti žádná zdravotnická zařízení ani velké fakultní nemocnice. Nejbližší zařízení provádějící vyšetření PCR pro samoplátce je v Kroměříži. Nejedná se o to, že bychom nebyli schopni provést vyšetření samotné, ale jde o zpracování vzorků a hlavně kapacitu velké laboratoře,“ uzavřel Pavlík.

Petra Veselá
Nemocnice Znojmo, p.o.