5.5.2022, Znojmo

Od pondělí 2.5.2022 jsou všechna pracoviště Nemocnice Znojmo ve standardním provozu. Dnešním dnem jsou v nemocnici obnoveny návštěvy u hospitalizovaných pacientů a bylo zrušeno používání ochrany dýchacích cest.

V pondělí byl v původních prostorech obnoven provoz Neurologického a Rehabilitačního oddělení. Tato dvě oddělení byla téměř před dvěma lety sloučena do jednoho lůžkového fondu. Tím se uvolnily prostory a personál pro nové covidové oddělení, které posílilo lůžkovou kapacitu Infekčního, které má standardně 15 lůžek. „Nelékařský zdravotnický personál rehabilitace pečoval o covidové pacienty na nově vzniklé jednotce. Průběžně vznikaly  a otvíraly se další covidové jednotky, a to převážně na odděleních chirurgických odborností, protože byla pozastavena operativa,“ informuje Martin Pavlík, ředitel Nemocnice Znojmo. V době nejvyššího počtu pacientů s koronavirovou infekcí byly na covidové jednotky přeměněny i některá oddělení z interních odborností.

Dnešním dnem jsou ve znojemské nemocnice obnoveny návštěvy u hospitalizovaných pacientů. Tyto jsou standardně ve všední dny od 14:30-17:00 a o víkendu a svátcích od 13:00-17:00. Současně dnešním dnem končí povinnost nosit v nemocnici ochranu dýchacích cest. „I přes ukončení této povinnosti jsou v nemocnici pracoviště, kde se personál dohodl na užívání respirátorů nadále. Jsou odbornosti, kdy úzký kontakt s pacientem může být zdrojem přenosu jakékoliv infekce, takže se zdravotníci snaží chránit, což oceňuji,“ uvádí Pavlík.

Ve znojemské nemocnici bylo ošetřeno téměř 2300 pacientů na standardním lůžku a více jak 400 pacientů v intenzivní péči, u kterých byl prokázán covid. Nejvíce pacientů bylo současně hospitalizováno v březnu 2021, kdy v intenzivní péči bylo celkem 26 pacientů, z nichž bylo 20 na umělé plicní ventilaci. Nemocnice má standardně 8 lůžek na ARO. Pro tyto potřeby muselo být oddělení posíleno dalšími lůžkovými odděleními, a to přebudováním chirurgické JIP na covidové oddělení. V té době interní JIP zůstala oddělení „necovidovým“.  V březnu téhož roku fungovalo celkem 5 lůžkových covidových jednotek, na kterých bylo hospitalizováno 95 pacientů. Aktuálně je v nemocnici hospitalizováno 6 pacientů, u kterých byl prokázán COVID-19, a to pouze na standardním oddělení. V intenzivní péči není v tuto chvíli žádný pacient.

„Doufám, že datum 5.5.2022 pomyslně uzavírá nejtěžší dva roky, které jsme v klinické praxi zažili a že se v takové intenzitě už nebudou opakovat,“ uzavírá Martin Pavlík.