Paní Aneta (30 let) měla od puberty bolestivou menstruaci. Bolesti se s přibývajícím věkem stupňovaly a často se stávalo, že nemohla přes nevolnost a nepopsatelnou bolest do zaměstnání. V roce 2013 musela vyhledat pomoc na pohotovosti ve zdravotnickém zařízení, kde pracovala jako sestra. Lékaři však nic nezjistili a odeslali ji domů. „V srpnu toho stejného roku jsem musela znovu navštívit pohotovost, kde mi bylo doporučeno, abych vyhledala pomoc psychiatra. Toto řešení mi přišlo absurdní, takže jsem dál snášela bolest,“ popisuje paní Aneta svůj příběh.

V roce 2014 bylo Anetě doporučeno navštívit odborníka v Olomouci. Zde jí byla poprvé diagnostikována endometrióza a bylo jí doporučeno podstoupit operaci v Praze. „Spousta pacientek je odesílána na psychiatrii nebo trpí bez léčby, protože jim nikdo jejich bolesti nevěří. Endometrióza je špatně vidět, důležité je kontaktní vyšetření pacientky, které dnes někteří kolegové, pro mne z nepochopitelných důvodů, nedělají,“ doplnil pacientku Radek Chvátal, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Znojmo, který se léčbě endometriózy věnuje víc jak 15 let.

V Olomouci byla pacientce nasazena kontinuálně antikoncepce, která zabránila menstruaci a bolestem. Následně přišla touha po dítěti a nutnost vysazení antikoncepce. Opět se dostavily neskutečné bolesti, které Anetu vyřazovaly z běžného života. V televizi se dozvěděla o specializaci znojemské nemocnice na léčbu endometriózy. Vzdálenost dvě stě kilometrů z Příbora do Znojma nebyla překážka. Už při prvním vyšetření dostala rovnou termín operace. Operace byla dlouhá a náročná. Po několikaměsíční rekonvalescenci bylo Anetě doporučeno co nejdříve otěhotnět. „V červenci 2018 jsme podstoupili s partnerem vyšetření a dohodli si termín na soukromé klinice pro umělé oplodnění. Dostavit jsem se měla první den menstruace, která se však nedostavovala. Napadlo mě udělat si těhotenský test a on byl pozitivní,“ vypráví s úsměvem Aneta.

I přes velkou vzdálenost se rozhodla rodit ve znojemské porodnici. Termín plánovaného porodu byl stanoven na 24. dubna 2019, nicméně po dohodě s primářem přijela dříve. Během kontroly se zdravotníkům nezdál nález miminka, proto ihned primář Chvátal indikoval císařský řez. „Pacientka krvácela do břicha, došlo k odloučení placenty, kdy byl ohrožen život jak rodičky, tak dítěte,“ popisuje překotný porod primář Chvátal. Na svět přišla zdravá holčička Agátka.

V loňském roce se začaly bolesti Anetě vracet a při kontrole byla po čtyřech letech od operace zjištěna recidiva endometriózy. Bolesti se opět stupňovaly. „Vůbec mě nenapadlo, že bych se svěřila do péče někoho jiného. I přesto všechno, čím jsem si prošla a procházím, beru jako neuvěřitelné štěstí, že jsem našla pracoviště a lékaře, kteří se o mě postarali a postarají,“ uzavřela povídání paní Aneta. Nyní má za sebou druhou šestihodinovou laparoskopickou operaci a prochází rekonvalescencí. Stejně jako ona, tak lékaři věří v druhé těhotenství.

Endometrióza je pandemie naší postmoderní společnosti. Dříve byla tato diagnóza okrajová, ale nyní je každá čtvrtá žena s touto nemocí nějakým způsobem konfrontována. Počátky onemocnění jsou nenápadné, ne vždy se musí rozvinout celkový obraz onemocnění. Bohužel závažné formy tohoto onemocnění postihují mladé ženy, které chtějí  mít děti.  Průměrná doba od prvních příznaků onemocnění do poskytnutí adekvátní péče je v Evropě a i v naší zemi pět až sedm let. První příznaky bývají bagatelizovány, podceňovány. Není ojedinělé, že mnohdy pacientky, frustrované svým stavem, vyhledávají pomoc sami.

Nemocnice Znojmo byla prvním certifikovaným centrem pro léčbu endometriózy v ČR, druhým centrem  se stal  Ústav péče pro matku a dítě v Praze. Ve Znojmě léčíme ročně více než 200 pacientek s touto diagnózou. V minulých třech letech jsme operovali pacientky ze Slovenska, Rakouska, Irska, Velké Británie, Kanady.

Jediná organizace v Evropě, která se endometrióze systematicky věnuje je SEF (Stiftung Endometriose Forschung), která započala svou činnost před patnácti lety v německy mluvících zemích Evropy. Postupně se stala  evropskou organizací, která sdružuje, audituje a certifikuje (EuroEndoCert) evropská centra pro léčbu endometriózy, která jsou v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Itálii, Polsku, Maďarsku a v České republice. Radek Chvátal, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Znojmo  je členem představenstva  SEF, auditorem center a jedním ze zakladatelů Společnosti pro léčbu endometriózy v ČR.

Centrum pro endometriózu znojemské nemocnice úzce spolupracuje s centrem v Rakouském Melku v rámci projektu přeshraniční spolupráce, který byl zahájen a oceněn zastupiteli Jihomoravského kraje a Dolního Rakouska. Lékaři obou center se pravidelně setkávají, rakouští kolegové se účastní pravidelných doškolování, která jsou organizována naší nemocnicí ve Znojmě. Pandemie coronaviru na nás tvrdě dolehla, ale zdá se , že je na ústupu. Naše omezené kapacity se opět vrací k normálu a Centrum pro léčbu endometriózy pod vedením primáře Chvátala pokračuje ve své práci.

 

Foto: paní Aneta s dcerou Agátou (zdroj: soukromý archiv paní Anety)

 

Foto: primář Radek Chvátal se svou pacientkou paní Anetou; laparoskopická operace endometriózy