Znojmo 19.3.2021

Lékaři v Nemocnici Znojmo včera podali prvním dvěma pacientům s onemocněním COVID-19 lék bamlanivimab. Bamlanivimab je uměle připravenou monoklonální protilátkou proti viru SARS-CoV2, která je schopna částice viru v organismu neutralizovat a snížit tak celkové množství viru v těle dříve, než si organismus vytvoří vlastní účinné protilátky. Oba pacienti splňují přísná indikační kritéria pro podání tohoto přípravku. Jeden z pacientů je zařazen v dialyzačním programu, druhý je po transplantaci ledviny. Mají i další chronická onemocnění, u kterých hrozí závažný průběh onemocnění COVID-19.

Podání tohoto léku je možné v časné fázi onemocnění, kdy zdravotní stav pacientů ještě nevyžaduje hospitalizaci, a doba od zjištění pozitivity nesmí přesáhnout 3 dny, současně se musí jednat o pacienty s rizikem vážného průběhu tohoto onemocnění.