Znojmo, 20.12.2023

Za podpory města Znojma zakoupila nemocnice dialyzační monitor včetně mobilní vodárny na Anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO) a sto dvacet evakuačních podložek pro Oddělení dlouhodobě nemocných (ODN). To vše v celkové hodnotě 920.194 Kč.

Oddělení dlouhodobě nemocných je jedním z nejrizikovějších pracovišť z hlediska požární ochrany. Téměř všichni pacienti nacházející se na ODN, jsou imobilní. Z tohoto důvodu je nutné v případě požáru, či jiné krizové situace zajistit rychlou a efektivní evakuace pacient. “Evakuační podložka je trvale umístěna pod matrací každého lůžka, na kterém se nachází pacient. V případě potřeby evakuace, zaměstnanci pomocí popruhů s přezkami upevní pacienta ležícího na matraci, i s lůžkovinami k evakuační podložce. Následně pomocí dvou tažných popruhů, zaměstnanci případně záchranné složky stáhnou upevněného pacienta z lůžka na zem a pomocí podložky ho po zemi evakuují do bezpečí,“ přiblížil použití podložek Martin Pavlík, ředitel Nemocnice Znojmo.

Dialyzační přístroj mění dosavadní koncepci provádění dialýzy u pacientů na Anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Přístroj je v základní výbavě vybaven substituční pumpou a umožňuje provedení hemodiafiltrace a hemofiltrace přímo u lůžka pacienta. Kdykoliv v průběhu dialýzy je možné opakovaně přejít na hemodiafiltraci a naopak. Mobilní úpravna vody na principu reverzní osmózy AquaUNO splňuje nejpřísnější požadavky na mikrobiologickou čistotu, technickou bezpečnost a ekonomičnost provozu. Přístroj je díky jednoduché obsluze, malým rozměrům a tichosti provozu vhodný pro použití na odděleních intenzivní péče. „Nespornou výhodou pro pacienty v intenzivní péči je, že nemusí být převáženi v rámci nemocnice na hemodialýzu na jiné oddělení či do jiné budovy, čímž dochází k eliminaci rizik při transportu pacientů v kritickém stavu,“ uzavřel Martin Pavlík.

 

             

Foto: ukázka umístění a využití evakuačních podložek pro imobilní pacienty

Foto: dialyzační přístroj vč. vodárny u lůžka na ARO