Znojmo, 04.12.2020

Potřetí se dnes Nemocnice Znojmo zapojila do akce 450 ml NADĚJE. V rámci náboru prvodárců jich 4. prosince 2020 navštívilo Hematologicko-transfúzní oddělení 31.

Projekt 450 ml NADĚJE je primárně zaměřen na získávání bezplatných prvodárců krve pro transfuzní oddělení nemocnic po celé České republice. O poděkování dárcům se postarali partneři projektu. Letos prvodárci obdrželi např. čerstvé bylinky, víno a řadu voucherů vč. slosovatelné ceny – letu balónem.

Krev darovala poprvé 31 dárců. I přesto, že jich bylo více, respektujeme a vážíme si jejich upřímnosti a odpovědnosti při odhlášení z důvodu zdravotních obtíží. Překvapivě zcela vyrovnaně – 15 žen a 16 mužů. Přičemž nejmladšímu dárci bylo 18 a nejstaršímu 50 let. Největší spotřebu v nemocnici transfuzních přípravků mají chirurgická oddělení (chirurgie, ortopedie, gynekologie) a hematologická ambulance. Jako každý rok, i letos se personál vybavil čertovskými rohy. „Jsou zkrátka určité radosti a drobnosti, které si musíme i v dnešní době uchovávat,“ zhodnotil zapojení personálu do Mikulášského odběru Martin Pavlík, ředitel Nemocnice Znojmo.

Zájem lidí o dárcovství je na Znojemsku stále, nicméně nyní platí omezeni hygienickými předpisy vč. vyřazení dárců z důvodu karantény, kontaktu s osobou s COVID-19 nebo přímo kvůli onemocnění samotnému. „Věřím, že řada prvodárců se stane součástí naší stálé dárcovské základny a dárci budou nadále na odběry chodit. Nemocnice se postupně vrací do standardního režimu, takže krev je stále potřeba,“ uzavřel Martin Pavlík.