Oční oddělení

ZMĚNA V POSKYTOVÁNÍ OŠETŘENÍ V DOBĚ POHOTOVOSTI OD 1.6.2023 —> Změna poskytované péče od 1.6.2023


Oční oddělení zajišťuje léčbu očních onemocnění, úrazů a zrakových vad. Poskytuje pacientům jak lůžkovou, tak zejména ambulantní péči.


Lůžkové oddělení, které disponuje lůžky v rámci společného lůžkového fondu (Lůžkové oddělení chirurgických oborů – LOCHO I 530), se stará o pacienty, kteří byli odesláni očním lékařem k některým náročnějším typům operací, a dále o ty, jejichž léčba není možná ambulantní cestou. Hlavní náplní činnosti lůžkového oddělení jsou operace úrazů, zeleného zákalu, operace sklivce a sítnice, léčba nitroočních zánětlivých stavů apod.


Ambulantním pacientům poskytuje oční oddělení všechny služby všeobecné oční ambulance. Specializované poradny se starají o pacienty s diagnózou glaukomu (zeleného zákalu), diabetické retinopatie (postižení sítnice při cukrovce) či věkem podmíněné makulární degenerace – VPMD (postižení centrální části sítnice – tzv. žluté skvrny). Je prováděna centrová léčba sítnice nitroočními injekcemi. V posledních několika letech se do ambulantní části oftalmologické péče prakticky zcela přesunuly operace pacientů s šedým zákalem s implantací nejmodernějších nitroočních čoček včetně multifokálních a s prodlouženým ohniskem, které umožňují současné vidění do dálky i do blízka, event. i na střední vzdálenost (počítačovou).