Znojmo, 6.1.2023

Ve znojemské nemocnice vloni přišlo na svět 902 dětí. Nejvíce dětí se narodilo v měsíci říjnu. Troje dvojčata přišla na svět už v lednu a nejvíce dětí v jeden den 17. listopadu. Mezi jmény dominoval Jakub a Sofie.

Ve znojemské nemocnici se narodilo v roce 2022 celkem 902 dětí – z toho 472 chlapečků a 430 holčiček. Dvojčátka se narodila šesti maminkám stejně jako v roce 2021. „Císařským řezem bylo odvedeno 246 porodů, v loňském roce 238. V centru pro léčbu endometriózy bylo operována 120 pacientek, což je o dvacet více než předepisují podmínky auditu. Po odeznění pandemie opět přijíždějí pacientky ze zahraničí. Další spektrum pacientek zůstává svým rozložením stejné, jako v roce 2021. Přibylo komplexních rekonstrukčních operací pánevního dna,“ zhodnotil loňský rok Radek Chvátal, primář Gynekologicko-porodnického oddělení.

• Prvním miminkem znojemské nemocnice a okresu Znojmo narozeným 1.1.2022 je Tomáš s váhou 3060 g a délkou 50 cm.
  • 900. miminkem v roce 2022 je holčička Klára, která se narodila 30.12.2022.
  • Posledním miminkem, které se ve znojemské nemocnici narodilo v roce 2022 je holčička Alžběta, která měřila 50 cm a vážila 3590 gramů.
  • Nejvíce dětí se narodilo v říjnu (85).
  • Nejméně dětí v únoru a září (67).
  • Největším miminkem je v srpnu narozený Nathaniel s váhou 4 940 g.
  • Nejmenším miminkem je v listopadu narozený Jonáš s váhou 1990 g.
  • Po porodu byl předán jeden chlapec k adopci.
  • 11 dětí se narodilo v domácím prostředí.
  • Věkový rozptyl rodiček 16-45 let.
  • Narozeny šestery dvojčata:
    1. 3x leden (Natálie-Sára, Martin-Milan, Sebastian-Tobias)
    2. 2x červenec (Jonáš-Ester, Theodor-Thea)
    3. 1x prosinec (Tobiáš-Amálie)

Dnem, kdy se vloni narodilo nejvíc miminek byl pro porodníky sváteční 17. listopad. Toto datum se rozhodlo mít ve svých rodných listech zapsáno celkem 9 dětí (5 chlapečků a 4 holčičky).

Zajímavostí 9. prosince je, že se narodilo celkem 7 dětí – pět chlapců a dvě dívky. Z pěti chlapečků narozených v tento den dostali dva stejné jméno Michal a dva jméno Marek.

Na novorozenecké JIP bylo ošetřeno 56 dětí, což je o 24 méně než v roce 2021. „Počet narozených nezralých novorozenců se snížil o 22. Celkem 3 novorozenci byli předáni do péče FN Brno, což je o 12 méně než v roce loňském,“ sdělil Petr Bloudíček, primář Dětského oddělení.

„Těší nás důvěra rodičů, kteří se rozhodnout přivést své dítě v naší porodnici. Naší snahou je rodičkám zajistit především profesionální péči o ně a o novorozence. Jsme si vědomi, že je nutné mít také adekvátní prostředí a vybavení. V loňském roce byly na oddělení dodány např. nová porodní lůžka a vyšetřovací křesla, transportní vozíky, nový ultrazvuk. V prvním kvartále letošního roku budou vyměněna pacientská lůžka, v průběhu roku také celý okenní pás na pokojích u porodního sálu. Jedná se o investice ve výši jedenácti miliónů korun,“ uvedl ředitel nemocnice Martin Pavlík. V péči o novorozence pomáhá nové vybavení, které bylo vloni pořízeno díky Nadačnímu fondu Kapka naděje. Jedná se o novorozenecké resuscitační lůžko a moderní inkubátor.

Nejčastější chlapecká jména:
25x Jakub
18x Jan, Tomáš
16x Lukáš
15x Dominik, 14x Adam, 13x Filip, 12x Štěpán, 11x Mikuláš, Šimon, 10x Oliver, Matěj, Petr, Vojtěch

Nejčastější dívčí:
18x Sofie
17x Viktorie
16x Eliška
13x Anna, 12x Natálie, 11x Nela, 10x Ema

Neobvyklá jména:
Carmen, Gregor, Halíma, Jenovéfa, Leyla, Madlen, Margot, Malvína, Maya, Meda, Nathaniel, Nikita, Timeo, Thimoty, Timea, Travis, Tristan