Znojmo, 23. 06. 2020

V minulých dnech gynekologové v Nemocnici Znojmo po spontánním porodu museli u pacientky provést odstranění dělohy z důvodu perkretní placenty. Jednalo se o radikální a okamžité řešení, které pacientce zachránilo život a ta se nyní může těšit ze zdravého chlapečka.

„12. června porodila na našem oddělení rodička zdravého chlapce. Paní V. měla již při prvním porodu zásadní komplikaci -vrostlou placentu, kterou se podařilo konzervativně zvládnout, tedy bez operačního zákroku. Při druhém těhotenství si rodička opět vybrala naši porodnici, nicméně její placenta již byla perkretní (prorostlá skrz), což je život ohrožující komplikace spojená s velkou krevní ztrátou a vyžaduje radikální operační řešení,“ sdělil MUDr. Radek Chvátal, primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Znojmo.

Poporodní riziko bylo v tomto případě velmi vysoké, a to především v podobě nezastavitelného krvácení, kdy jedinou možnou cestou je rychlé/okamžité odstranění dělohy. I přes velkou ztrátu krve pacientky, téměř 2000 ml, byl výkon proveden opravdu rychle, a to díky excelentní souhře týmu nejen gynekologů, anesteziologů a chirurgů, ale také díky porodním asistentkám, instrumentářkám a anesteziologickým sestrám. „Tato porodnická situace je vysoce riziková, mnohdy končí fatálně, píší se o ní kasuistiky a je evergreenem porodnické literatury,“ zdůraznil primář Chvátal.

„Nepřeháním, když řeknu, že díky excelentní souhře multioborového týmu je maminka naživu a těší se doma s rodinou ze zdravého miminka. Upřímně před kolegy smekám za jejich pohotovost, rozhodnost s jediným cílem –zachránit lidský život,“ zhodnotil postup lékařů Martin Pavlík, ředitel Nemocnice Znojmo. Paní V. byla již propuštěna do domácího ošetření. Na svět přivedla chlapečka Martínka s váhou 3730 g a mírou 50 cm.

Petra Veselá
Tisková mluvčí
Nemocnice Znojmo, p.o.