Psychiatrické oddělení

Psychiatrie je obor, který se zabývá příčinami, diagnostikou, léčbou a prevencí duševních poruch. Hlavním trendem v péči o pacienty s duševními poruchami je individualizovaný přístup (tzn. zvolení optimálního léčebného přístupu ke každému) a snaha o maximální destigmatizaci jak nemocných, tak oboru psychiatrie komplexně.


Psychiatrické oddělení Nemocnice Znojmo bylo nově zrekonstruováno v roce 2014. Je umístěno v samostatném pavilonu G v areálu Nemocnice Znojmo (viz plánek). V přízemí je lůžková část s chráněným dvorkem pro hospitalizované pacienty. Vstup je bezbariérový. V 1. poschodí, přístupném také výtahem, jsou umístěny psychiatrické a psychologické ambulance. K pavilonu náleží zahrádka, využívaná pro pracovní terapii.

Lůžkové psychiatrické oddělení zajišťuje akutní léčebnou a preventivní péči o pacienty s širokým spektrem duševních poruch. Náplní je tedy především diagnostika a léčba  psychotických (schizofrenie, schizoafektivní porucha), afektivních (deprese, mánie, bipolární afektivní porucha) a úzkostných poruch (panická porucha, generalizovaná úzkostná porucha, agorafobie). V případě organických poruch (např. demence) řešíme pouze akutní stavy bez zásadnější somatické komorbidity, v tomto případě jsou hospitalizace  krátkodobé, s event. následnou péčí na oddělení pro dlouhodobě nemocné. Stejně tak léčba duševních poruch, vyvolaných účinky alkoholu a jiných návykových látek, je zaměřena pouze na překonání abstinenčních příznaků a nenahrazuje protialkoholní či protitoxikomanické léčení, které je možno absolvovat ve specializovaných zařízeních.

Oddělení je smíšené, tedy společné pro ženy i muže, s 26 lůžky. Je členěno na dvě části.

  • Část uzavřenou tvoří 15 lůžek v 5 moderně vybavených třílůžkových pokojích pro nemocné, kteří vyžadující intenzivní léčbu, dohled a péči erudovaného personálu. Jsou zde možné  i pohovory s psychologem a dle stavu účast na kognitivním tréningu či pracovní terapii.
  • Na stavebně oddělené otevřené části jsou pak 4 pokoje s celkem 11 lůžky. Zde je již pravidelný komunitní režim, zahrnující celodenní program – nácviky relaxace, pracovní terapii v dílně i na zahrádce, pohybovou terapii a skupinovou a individuální psychoterapii.

S ohledem na personální a věcné vybavení nejsme schopni poskytovat pedopsychiatrickou péči.

K akutních i následné léčbě duševních poruch je využíváno zejména biologických léčebných metod, zejména psychofarmak (veškerým dostupným spektrem léků). V případě vážných duševních stavů (schizofrenie, schizoafektivní porucha, deprese, mánie) je, se souhlasem pacienta, možné provedení elektrokonvulzivní terapie. Samozřejmostí je současně probíhající péče psychoterapeutická, individuální i skupinová, formou různých psychoterapeutických směrů (Gestalt, rogeriánská, rodinná, kognitivně behaviorální). Během hospitalizace jsou k dispozici i různá laboratorní, zobrazovací a psychodiagnostická vyšetření, nezbytná pro správné stanovení diagnosy a léčby tělesných komorbidit nemocných.

Péči o pacienty psychiatrického oddělení zajišťuje pod vedením primářky oddělení tým lékařů, psychologů a nelékařských zdravotnických pracovníků. Pro věřící je na vyžádání možný pohovor s kaplanem, v řešení otázek sociální povahy lze využít asistence nemocniční sociální sestry. Současně spolupracujeme se sdružením Práh jižní Morava, jehož pracovníci zabezpečují pomoc a podporu duševně nemocným v problematických životních situacích již během hospitalizace a následně dle potřeby i po propuštění do domácího prostředí.


Ambulantní péči zajišťují 3 psychiatrické a 2 psychologické ordinace.

Pro zlepšení socializace našich pacientů organizujeme jejich pravidelná setkání za přítomnosti zdravotní sestry, tzv. klubové středy, které probíhají 1x za 14 dní v ambulantních prostorách oddělení.

Pro ambulantní pacienty s kognitivními poruchami, tedy především s mírnými stupni demence, probíhají pravidelná setkání v 6 týdenních blocích. Konají se 1x týdně 2 hodiny a jsou zaměřeny na nácvik kognitivních funkcí pod vedením psychologa a erudované zdravotní sestry.


Vnitřní řád psychiatrického oddělení

Co si vzít na hospitalizaci na psychiatrickém oddělení