Znojmo, 25.3.2021

 

Kapitán David Altrichter nastoupil 4. března do Nemocnice Znojmo na základě schválené žádosti o nasazení Armády ČR v Nemocnici Znojmo. I přesto že mu v minulém týdnu „pracovní příkaz“ skončil, rozhodl se ve svém volném čase ještě téměř celý tento týden vypomáhat na covidovém oddělení. Dnes svoje působení v nemocnici končí a my mu za jeho pomoc velmi děkujeme.

Kde pracujete, odkud Vás povolali k nám do NZ?
Pracuji v Centru zdravotních služeb Vyškov na pracovišti, jenž je u mechanizovaného útvaru v Bučovicích jako „závodní lékař“. Navíc sloužím u ZZS JMK na VZ v Hustopečích. V pondělí 1.3. jsem potvrdil, že mohu pomoci, ve středu jsem dostal informaci, že pojedu do Znojma a ve čtvrtek 4.3 jsem byl tady.

Pracovní povinnost Vám tedy skončila minulý týden?
Ano. Pomáhal jsem dva týdny, dostal jsem nařízeno vyčerpat si volno. Řekl jsem si, že ten volný čas smysluplně využiji, že pomoc potřebujete. Takže jsem tu o týden déle. V pátek se již vracím do Bučovic.

Jaké to je pracovat po dlouhé době u pacientů na lůžku?
Vrátil jsem se zpátky v čase do atestační praxe. Pracoval jsem na infekčním oddělení, tvz. covidové jednotce 530  jako sekundář, byl jsem pod odborným dozorem místního internisty, což bylo hrozně fajn, takový interní exkurz.

Dá se říct, že Vás to obohatilo?
To rozhodně, nejen odborně, ale i lidsky. Poznal jsem spoustu dobrých lidí, máte tady skvělý tým. Od lékařů až k sanitářům, prostě všichni.

Jaká je práce na covidové jednotce?
Je to práce specifická, nicméně když je snaha a vůle, tak se práce ve ztížených podmínkách dá naučit. Případy tu nejsou tak kritické jako na ARO, nicméně je nutné si uvědomit, že za každým pacientem, který tu projde, je jedinečný lidský příběh.

Jaký věkový rozptyl zde mají pacienti?
Dost velký, nyní máme pacienta, kterému je 33 let, ale včera jsme přijímali pacienta, který má 98 let.

Co na Vaši výpomoc u covidových pacientů říkají doma?
Manželka je lékařka, takže pochopení má. I přesto, že čekáme miminko, manželka chodí do práce, pracuje v laboratoři jako radiolog, tak co bych dělal doma sám? Když můžu, pomůžu. Přišlo mi nekolegiální sedět doma, když je potřeba někde pomoci a mohu nabídnout svoje znalosti.